co napsal
sám život

Život se spánkovou apnoe

Zář 23
Spánková apnoe

Dokud jsem nezašla do spánkové laboratoře, ani jsem netušila, že bych mohla mít takový zdravotní problém. Únavu jsem přičítala své váze, pracovnímu nasazení a hlavně životnímu stylu. Kdo mě zná, tak ví, že jsem propařila nejednu noc.

Už od mala jsem byla jak šípková Růženka, usnula jsem kdykoliv, kdekoliv, jen s tím rozdílem, že polibkem jsem probudit nešla. A to ani salvou z kanónů. Moje rodina by mohla vyprávět. Mamka jednou strávila půl hodiny čekáním na chodbě, opřená o zvonek a se mnou to ani nehlo. Do práce jsem chodila často pozdě, protože jsem prostě zaspala, z mé snové říše mě neprobraly ani tři budíky.

O jaký problém se jedná, jsem již nastínila ve zkratce v jiném článku. Ale abych to rozvedla do detailu. Pokud trpíte spánkovou apnoe, tak během spánku dochází k zástavám dýchání. Jakmile usnete, uvolní se svaly, i ty kolem dýchacích cest a dojde k jejich blokaci. U mě se to projevovalo dost hlasitým chrápáním s chvílemi ticha. Tyto zástavy dechu mohou trvat od několika vteřin až po minuty, a mohou se opakovat až stokrát v hodině. Ve chvíli, kdy k tomu dojde, mozek zareaguje na toto nebezpečí jedinou možnou věcí, a to že člověka vzbudí, čímž se obnoví průchodnost dýchacích cest. Je to, jako by vás někdo nepřetržitě v noci budil.

U mě se jedná se tzv. obstrukční spánkovou apnoe (OSA), a má několik příčin.

  • Obezita, tuková tkáň v oblasti krku omezuje dýchací cesty
  • Svaly se během spánku příliš uvolní, čímž se omezí průchod vzduchu

Není to jen o tom, že jsem se pořádně nevyspala a byla jsem unavená. Spánek je biologická potřeba jako pití, jídlo nebo dýchání. Je nenahraditelný. Ve spánku se snižuje tepová frekvence a tlak. Odplavují se toxiny z nervových buněk v mozku. Uvolňují a regenerují svaly.

U neléčené apnoe hrozí zdravotní problémy. Vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, deprese, mozková mrtvice, cukrovka a srdeční choroby. Právě díky vysokému tlaku a problémům se srdcem jsem šla na vyšetření.

A pozor, pokud se neléčí, může vést i k obezitě. I když je právě její primární příčinou právě obezita, tak u neléčených pacientů může vést k dalšímu nárůstu váhy. Díky spánkové deprivaci je tělo unavené, a to vede k zvýšené potřebě jídla, tělo potřebuje přísun energie. Takový bludný kruh.

Většina z nás, co se s tímto zdravotním problémem potýkají, jsou léčeni pomocí CPAP. Je to mašinka, která vám žene pod tlakem vzduch do dýchacích cest, aby se neuzavřely. Dostala jsem jí i já. Čekání bylo dlouhé, musela jsem projít sérii vyšetření, měření a testů. Dokonce jsem z kliniky jeden den jela domů v pyžamu, oblepená senzory.

Naučit se spát s maskou na obličeji, byl dost náročný úkol a značné omezení pohodlí. Byla jsem zvyklá spát na břiše, ale to už nešlo. Musela jsem se naučit brát masku jako kompenzační pomůcku, stejně jako brýle. Bez nich taky ven nevyjdu. Tak si prostě jdu lehnout a nasazuji masku. Ne není to sexy, a do postele ulehám jak do rakve. Hezky na záda se zkříženými rukami. A ještě větší sranda to může být, pokud máte partnera. Sice už nikoho nerušíte chrápáním, ale při ulehnutí do postele vypadáte jako pilot stíhačky, jen vám budou chybět ty brýle. A to nemluvím o tom, že samotná mašinka, na to, jak je malá, nadělá docela rámus. To ovšem pozná jen ten, kdo s vámi spí v jedné místnosti, protože vy už budete spát jak mimino, a nic vás neprobere. Alespoň já to tak mám.

Ráno, když se vzbudím a nejsem zamotaná v hadici je to zázrak. Na obličeji mám otlaky od masky, a ani super krycí make-up nepomůže tyto červené fleky zakrýt, takže vypadám jak alkoholik po flámu. Krásné červené tvářičky a nos.

Dnes již nemám problém spát jen šest hodin, pokud mě tedy můj pes nechá, a ráno jsem svěží a odpočatá. A pokud nastane chvíle, kdy nemohu s maskou spát, například když jsem nemocná, rozhodně je to druhý den znát. Nejen že potřebuji v posteli strávit více času, ale už po probuzení jsem unavená. Nepomůže ani káva, a během dne jsem schopná usnou i u počítače s hlavou na klávesnici.

Jediné v čem vidím zádrhel, je cestování. Maska s přístrojem nezabírá moc místa, obojí je uloženo v malé cestovní tašce a do letadla si tašku lze vzít jako druhé příruční zavazadlo. Ale problémem bývá zásuvka v dosahu postele. Čím skromnější ubytování, tím méně zásuvek. Je potřeba myslet i na jiné koncovky zástrček v zemích kam cestuji.

Takže ano, život se spánkovou apnoe může být výzvou a zkouškou trpělivosti. Ale léčba má smysl.

Pokud i vy máte podezření, že by se i vás mohl tento zdravotní problém týkat, hurá k lékaři a na kontrolu. Uvidíte, že i váš život pak může být růžovější.

// komentáře //

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

// Vítejte na mém blogu //

Klára Heřmánková - o mě

Jak název napovídá,
jmenuji se Klára

a chci se s vámi podělit o svůj příběh. Pokusy o hubnutí jsou součástí mého života již od puberty. Podělím se s vámi o to, co mi pomáhá překonávat všechny nezdary a co mě motivuje.

Ale blog je také o jídle. Vyvážená strava je 80% úspěchu. Najdete tu postupy, jak jednoduše si můžete uvařit. A dokáži vám, že i vyvážená strava může být chuťovým zážitkem.

Mým cílem je motivovat další. I jediný malý krok může být začátkem velké změny, cestou k lepšímu životu a novému zdravému já.

Můj pohled na to co mě utvářelo a formovalo do osobnosti, kterou jsem dnes.

„Sen se nestane skutečností prostřednictvím nějakého kouzla, k tomu potřebujete odhodlání a tvrdou práci.“

Colin Powell